بورس کالای ایران، بازاری قانونمند، شفاف و مطمئن

برای نخستین بار در کشور رقم خورد؛

راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی کشمش در بورس کالای ایران

مراسم راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی کشمش در بورس کالای ایران روز شنبه 5 مهرماه در تالار اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان خلیل آباد خراسان رضوی در حالی برگزارشد که مدیران بورس کالای ایران، حجت الاسلام جواد نیک بین نماینده مردم کاشمر و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی، ابراهیم قاسم پور فرماندرا شهرستان خلیل آباد، محمد رضا اورانی رییس جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی و محمود شبان مدیرجهاد کشاورزی شهرستان خلیل آباد به ایراد سخنرانی پرداختند.
راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی کشمش در بورس کالای ایران

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران، طی این مراسم معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا به تشریح نقش بورس در حمایت از بخش کشاورزی و مزایای راه اندازی معاملات گواهی سپرده برای محصول کشمش پرداخت.

طی این مراسم که صبح روز جاری در شهرستان خلیل آباد استان خراسان رضوی به عنوان قطب تولید کشمش سبز قلمی در کشور و با حضور جمعی از تجار، باغداران و فعالان حوزه کشمش برگزار شد، علیرضا ناصرپور به بیان معرفی بورس کالا پرداخت و اظهار کرد: بورس کالای ایران به عنوان بزرگترین بازار رسمی کالایی کشور فعالیت خود را از ابتدای مهرماه سال ۱۳۸۶ آغاز کرد؛ این بورس به عنوان مرجع قیمتی محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی و همچنین محصولات صنعتی و معدنی و برخی کالاهای کشاورزی شناخته می شود و در حال حاضر انواع محصولات صنعتی و معدنی، فرآورده های نفتی و پتروشیمی و کشاورزی و ابزارهای مشتقه از جمله قراردادهای آتی و اختیار معامله قابل داد و ستد هستند.
وی افزود: در بازار محصولات کشاورزی بورس کالا، اکثر محصولات زراعی، دامی و باغی از قبیل انواع کنجاله ها، ذرت، شکر، پسته، پنبه، زیره، زعفران، عدس، نخود، جو، برنج، خرما، روغن، کشمش، گندم، چای، مرغ منجمد، دانه های روغنی و تخم مرغ و ... پذیرش شده است.
ناصرپور با بیان اینکه با ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا، استاندارد این محصولات به مرور زمان ارتقا می یابد، در بیان نقش بورس کالای ایران در حمایت از بخش کشاورزی گفت: این بازار کمک می کند که وجه حاصل از معاملات در کوتاهترین زمان ممکن و با اطمینان کامل به حساب کشاورزان واریز می گردد. ضمن اینکه با توسعه فعالیت های بورس کالا در حوزه کشاورزی شاهد کاهش فعالیت های واسطه گرایانه در این بازار خواهیم بود.
وی با تاکید بر اینکه در این بورس امکان مدیریت ریسک ناشی از نوسانات قیمت محصولات کشاورزی با استفاده از ابزارهای مشتقه وجود دارد، گفت: امکان بازاررسانی مستقیم محصولات کشاورزی توسط بهره برداران از طریق بورس کالا نیز از دیگر نقش های مهم این بورس در حمایت از بخش کشاورزی است. همچنین کشاورزان می توانند به کمک سازوکارهای معاملاتی بورس کالا به صورت مستقیم و یا در قالب تشکل ها با فروش محصول خود در قالب سلف یا گواهی سپرده کالایی تامین مالی نمایند.
وی با بیان اینکه گواهی سپرده کالایی یکی از ابزارهای موجود در بورس کالای ایران است که می تواند برای محصول کشمش نیز مورد استفاده قرار گیرد، گفت: گواهی سپرده کالایی اوراق بهاداری است که موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالا است و پشتوانه آن قبض انبار استانداردی است که توسط انبارهای مورد تایید بورس صادر می گردد.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا در تشریح مزایای معامله کشمش از طریق گواهی سپرده کالایی گفت: "عدم نیاز به تحویل فیزیکی، جابجایی، تحمل هزینه و افت مربوطه در هر بار خرید"؛ "امکان خرید و فروش مستمر و متعدد بدون جابجایی" و "ایجاد اطمینان در خریدار و فروشنده نسبت به کیفیت کالای خریداری شده و مسئولیت انبار پذیرش شده نزد بورس نسبت به کیفیت و کمیت کالای خریداری شده" از مزایای این معاملات است.
به گفته ناصرپور؛ "امکان فروش محصول به قیمت واقعی به ویژه با افزایش حجم معاملات"؛ "استانداردسازی محصول قابل پذیرش در انبار"و "انتشار اطلاعات قیمت ها و حجم معاملات به صورت برخط و از طریق اینترنت در سطح کشور و دنیا و امکان حضور مستقیم خریداران بین المللی در این معاملات" از مزایای دیگر این معاملات است که می توان به آنها اشاره کرد.
وی افزود: "همچنین با توجه به وجود بستر قانونی توثیق در دستورالعمل مربوطه در بورس کالا امکان تأمین مالی تولیدکنندگان دارای گواهی سپرده کشمش در صورت موافقت بانک ها با توثیق گواهی سپرده، وجود دارد که این موضوع نیز مزیت دیگر این معاملات برای محصول کشمش به شمار می رود".
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا در بیان مهلت تسویه معاملات گفت: وجه حاصل از معامله، ظرف مدت حداکثر ۱ روز کاری پس از انجام معامله با لحاظ هزینه های انبارداری و کارمزد معاملات، به حساب مالک کشمش واریز می شود.
ناصرپور در خاتمه سخنان خود در خصوص زمان انجام معاملات گواهی سپرده کشمش گفت: معاملات گواهی سپرده کشمش روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۵:۳۰ قابل انجام می باشد. اطلاعات آنلاین معاملات در سایت www.tsetmc.com در نماد کشمش سبز ۰۰۰۱خلیل آباد( کشم۰۰۰۱پ۰۱) قابل مشاهده است.

تحول بازار کشاورزی به کمک بورس کالا

جواد نیک بین نماینده مردم کاشمر و بردسکن و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی نیز در مراسم راه اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش در بورس کالای ایران گفت: برای رونق معاملات کشمش چند نکته مهم وجود دارد که اولین گام، راه اندازی یک میز آموزش در جهاد کشاورزی شهرستان خلیل آباد است تا کشاورزان به راحتی بتوانند روند معامله کشمش در بورس را یاد بگیرند.

وی افزود: بدون تعارف بگویم، اهمیت ورود کشمش به بورس کالای ایران این است که کشاورزان دیگر محصول ارزشمند خود را مفت به دلالان نفروشند که بدون شک استارت این اتفاق از امروز آغاز شده است.
به گفته نیک بین، امروز در شرایطی که یک کیلو کشمش ۲۰ هزار تومان هزینه دارد، به دلیل نیاز مالی کشاورز و فعالیت واسطه ها این محصول ۲۲ هزار تومان به دلال فروخته می شود و باید این اتفاق متوقف شود.
این نماینده مجلس خطاب به کشاورزان گفت: با ورود کشمش به بورس کالا، بدون مشکلات گذشته در فروش محصول، در خانه بمانید و بدون نیاز به هیچ سختی به صورت آنلاین گواهی سپرده کشمش خود را به قیمت واقعی بفروشید. با رونق این معاملات شیوه عرضه محصول به مرور اصلاح می شود و شاهد بسته بندی های شکیل کشمش به منظور صادرات به بازارهای بین المللی خواهیم بود.
نیک بین اعلام کرد که با کمک سازوکار بورس کالا، کشمش کشور ارزشمند می شود و محصول باکیفیت تر باید نرخی به مراتب بالاتر از محصول نامرغوب پیدا کند. نماینده مردم کاشمر در پایان گفت: با اتحاد کشاورزان، اتفاق های زیبایی رقم خواهد خورد به طوریکه همگی می توانیم با بهره گیری از ظرفیت بورس کالا، کشمش را به جایگاه واقعی خود برسانیم؛ در طرف دیگر اتحاد صادرکنندگان نیز مهم است تا ارزآوری مطلوبی برای کشور رقم بخورد.

افزایش سطح درآمد کشاورزان با عرضه کشمش در بورس کالا

ابراهیم قاسم پور فرماندار شهرستان خلیل آباد در ابتدای مراسم راه اندازی معاملات کشمش سبز قلمی در بورس کالای ایران گفت: با وجود حجم بالای تولید انواع محصولات کشاورزی در خراسان رضوی و شهرستان خلیل آباد، اما کماکان بزرگترین دغدغه کشاورزان، موضوع فروش محصول است. در بازار کشمش، سود اصلی تولید به سبد اقتصادی بهره برداران و باغداران نمی رسد و درصدد هستیم با ورود این محصول به بورس کالا، رفته رفته مشکل فروش کشمش و حمایت از کشاورزان را رفع کنیم.

وی اظهار داشت: کشمش یکی از کالاهای کشاورزی ارزآور کشور است و شهرستان خلیل آباد به عنوان قطب تولید انگور در شرق کشور و ۱۲ هزار بهره بردار، ۱۰۰ هزار تن انگور و ۲۰ هزار تن کشمش تولید می کند.
قاسم پور اظهار داشت: با ورود کشمش سبز قلمی خلیل آباد به بورس کالای ایران، رفته رفته کشاورزان بر مبنای میزان تقاضای درج شده در بورس، تولید خود را تنظیم می کنند و از آن مهم تر، استاندارد تولید محصول نیز افزایش می یابد چراکه در بورس کالا محصول براساس استانداردی مطلوب عرضه و معامله می شود.

وی با بیان اینکه به کمک بورس کالا شاهد افزایش سطح درآمد بهره برداران کشمش شهرستان خلیل آباد خواهیم بود، گفت: شفاف سازی در مبادلات، کنار رفتن واسطه ها و کمک به رشد تولید استاندارد کشمش از جمله مزایای ورود کشمش به بورس کالا است و مسوولان و کشاورزان خلیل آباد این نوید را می دهند که پس از شروع معاملات موفق کشمش، سه محصول مهم پسته، انار و انگور خلیل آباد نیز در بورس کالا عرضه شوند تا از کانال بورس شاهد رونق اقتصادی شهرستان باشیم.
 

توانمندسازی کشاورزان با فروش بدون واسطه کشمش در بورس

محمدرضا اورانی رییس جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی در مراسم راه اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش در بورس کالا بر لزوم توانمندسازی کشاورزان برای عرضه مستقیم و بدون واسطه محصول کشمش به خریداران و صادرکنندگان به کمک سازوکار بورس کالا از طریق توسعه آموزش و فرهنگ سازی تاکید کرد.

وی افزود: شهرستان خلیل آباد همانطور که با همکاری مسوولان بورس کالا در راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی کشمش، در کشور اولین بوده، باید در بحث فعالیت های آزمایشگاهی به عنوان آزمایشگاه مرجع نیز اولین باشد تا محصول کشمش برداشت شده از سطح باغات کشاورزان، برای تحویل به انبار تحت نظارت بورس کالا در آزمایشگاه مرجع همین شهرستان مورد آزمایش قرار گیرد.
اورانی در این مراسم اظهار داشت: ما باید کاری کنیم که کشاورز محصول خودش را به صورت مستقیم در بورس عرضه کند و در مقابل صادرکننده نیز محصول موردنیاز خود را از بورس خرید کند تا از این طریق دلالان چه در بخش خرید از کشاورز و چه در بخش صادرات حذف شوند. راه آن نیز آموزش و فرهنگ سازی برای کشاورزان و باغداران است تا آنها بگونه ای توانمند بشوند که از ظرفیت بورس کالا برای فروش محصول خود به قیمت واقعی و با سود مطلوب استفاده کنند.
وی ابراز امیدواری کرد: ان شااله شهرستان خلیل آباد در حوزه کشمش، پسته و انار مبدع اولین ها باشد؛ همانطور که در خصوص راه اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش در بورس کالا نیز اولین بوده است.

حمایت از باغداران با عرضه کشمش در بورس کالا

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلیل آباد طی این مراسم و پذیرش یک انبار استاندارد، سازوکار معاملاتی بورس کالا را راهکاری اثربخش در کوتاه کردن دست دلالان و واسطه ها از سود کشاورزان، فروش مستقیم و بی واسطه محصول به خریداران و وصول مطالبات باغداران در حداقل زمان ممکن دانست.

محمود شبان در خصوص هدف از عرضه محصول کشمش سبز قلمی شهرستان خلیل آباد در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالا اظهار داشت: تاکنون فروش محصول برداشت شده از باغات شهرستان به روش های سنتی و پرچالش قدیمی انجام می شد و به دلیل مشکلاتی که در فروش با واسطه و وصول مطالبات باغداران پیگیر عرضه محصول در بورس شدیم. چرا که معتقدیم معاملات گواهی سپرده کالایی یک روش معاملاتی نوین در بستر مطمئن، شفاف و تحت نظارت بورس کالاست.

وی افزود: این معاملات راهی مفید برای کشاورزان و باغداران است تا محصول خود را با سهولت بیشتری در این بازار عرضه کرده و ظرف مدت کوتاه و کمتر از یک هفته کاری نقدا به پول حاصل از فروش محصول خود برسند. ضمن اینکه باغدار می تواند محصول خود را به خریدارانی از سراسر کشور ارایه کند و با این سازوکار محصول در معرض دید و اطلاع خریداران بیشتری قرار می گیرد.

کد: 50073972

زمان انتشار: شنبه 5 مهر 1399 01:07 ب.ظ

تعداد نمایش: 708

چشم انداز بورس کالای ایران

 مرجع پایدار کشف قیمت و معاملات مبتنی بر کالا و اوراق بهادار کالایی

 

 ارتباط با ما
تهران خیابان آیت الله طالقانی،بعد از تقاطع ولی عصر (عج)،شماره 351کد پستی:1593649313
تلفن گویا: 85640
نمابر : 88383000
ارتباط مستقیم: 85642100
امور سهام: 85642013
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پرتال متعلق به شرکت بورس کالای ایران می باشد.