العربیة English
 

صفحه اصلی معرفی بورس بازارها کالاها انبارها ذینفعان قوانین و مقررات آموزش و پژوهش سوالات متداول استخدام نشست های تخصصی

 

 

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار؛

آپشن، نوسانات قیمت زعفران در آینده را بیمه می کند

حسن امیری، معاون نظارت بر امور ناشران و اعضای سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم راه اندازی قرارداد آپشن زعفران در بورس کالای ایران گفت: زعفران با سایر محصولات کشاورزی کشور شرایط متفاوتی دارد چراکه ایران اصلی ترین تولیدکننده زعفران دنیاست و بورس کالای ایران با مهیا کردن بستر عرضه این محصول درصدد است تا سود واقعی حاصل از تولید سخت این محصول به کشاورزان برسد.
آپشن، نوسانات قیمت زعفران در آینده را بیمه می کند

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران، امیری گفت: در سال های گذشته شاهد آن بوده ایم که عمده سود حاصل از تولید زعفران به واسطه ها می رسد اما از سال جاری با رونق معاملات زعفران در بورس کالا به شیوه نقدی، گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی شاهد بهبود شرایط کشاورزان و بازار زعفران کشور هستیم.

وی به حجم مطلوب معامله زعفران در بورس کالا اشاره کرد و گفت: معامله 66 تن زعفران در بازار فیزیکی و 27 تن زعفران در گواهی سپرده کالایی نشان دهنده استقبال مطلوب فعالان بخش کشاورزی از معاملات این محصول در بورس کالاست که این روند معاملاتی بخشی از دغدغه کشاورزان در حوزه فروش محصول با قیمت های ارزان به واسطه ها را برطرف کرد.

امیری در ادامه با بیان اینکه معرفی و راه اندازی ابزارهای متعدد در بازار سرمایه و آشنایی فعالان بازارها با نحوه کارکرد و مزایای این بازارها نیاز به تلاش رسانه ها دارد، گفت: امروز با راه اندازی معاملات آپشن زعفران در بورس کالای ایران به سمت کامل شدن سبد ابزارهای مالی زعفران هستیم تا امکانات جدیدی به فعالان این بازار در زمینه بیمه قیمت زعفران در آینده فراهم شود.

وی به ویژگی قرارداد اختیار معامله اشاره کرد و گفت: آپشن به نسبت قراردادهای آتی، ریسک کمتر و نیاز به سرمایه در گردش پایین تری دارد و از همه مهم تر، این قرارداد مبنایی برای بیمه قیمت زعفران در آینده است که این مزیت بزرگ برای کشاورزان از جذابیت بالایی برخوردار خواهد بود.

امیری اظهار داشت: بورس کالا عملکرد بسیار مناسبی در حوزه ابزارسازی برای بخش کشاورزی داشته است که سازمان بورس و اوراق بهادار نیز زمینه ایجاد ابزارهای مالی جدید از جمله صندوق های کالایی محصولات کشاورزی در بورس کالا را فراهم می کند.

معاون نظارت بر امور ناشران و اعضای سازمان بورس و اوراق در پایان عنوان کرد: امیدواریم که با رونق معاملات محصولات کشاورزی از جمله زعفران در بروس کالای ایران، تعاونی ها و نهادهای مرتبط با بخش کشاورزی با ورود به بورس کالا از تامین مالی های سنتی و مبادلات ناکارآمد فاصله بگیرند که با توجه به برنامه های مدون بورس کالا در حوزه فرهنگ سازی، پیش بینی می شود که اتفاق های خوبی در بخش کشاورزی کشور خواهد افتاد.

کد: 50070989

زمان انتشار: یکشنبه 12 اسفند 1397 11:37 ق.ظ

تعداد نمایش: 194

دسترسی سریع

         ارتباط با مدیران

         ارتباط با کارگزاران

         تقویم کاری

         نرخ ارز

         رسیدگی به شکایات

         پیوندها

 RSS  کانال آپارات

 ارتباط با ما

تهران خیابان آیت الله طالقانی،بعد از تقاطع ولی عصر (عج)،شماره 351کد پستی:1593649313

   تلفن گویا: 85640

   نمابر : 88383000
  ارتباط مستقیم:85642100

   امور سهام: 85642015

پست الکترونیکی: info@ime.co.ir

کلیه حقوق مادی و معنوی این پرتال متعلق به شرکت بورس کالای ایران می باشد.
صفحه اصلی | اخبار | درباره بورس کالای ایران تماس با ما | RSS