بورس کالای ایران، بازاری قانونمند، شفاف و مطمئن

مستندات سلف استاندارد

کمک به تامین مالی بخش تولید در کشور، یکی از اهداف اصلی فعالیت بورس کالای ایران می باشد. در این راستا اوراق سلف موازی استاندارد که به پشتوانه محصول تولیدی بنگاه‌های اقتصادی قابل انتشار است به عنوان ابزاری مناسب توسط مجموعه بازار سرمایه ایران به اقتصاد کشور معرفی شده است. این اوراق مبتنی بر عقد پایه سلف بوده که به تایید کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار ایران رسیده و دستورالعمل اجرایی آن در تاریخ 24/01/1392 توسط هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مصوب شده است. اولین اوراق سلف موازی استاندارد در تیرماه 1394 و توسط شرکت گل گهر بر روی سنگ آهن تولیدی این شرکت منتشر شد و پس از انتشار این اوراق، تقاضای زیادی از سوی تولیدکنندگان برای انتشار این اوراق به بورس کالای ایران ارائه شده است.

از آنجایی که مطابق دستورالعمل اجرایی این اوراق، شرکت عرضه‌کننده موظف به طی مراحلی برای انتشار اوراق سلف موازی استانداد می باشد، شرکت بورس کالا برای تسهیل در فرایند انتشار، رویه اجرایی انتشار این اوراق و فرمت  " امیدنامه عرضه و معاملات اوراق سلف موازی استاندارد " را که به تصویب هیأت مدیره شرکت بورس کالای ایران رسیده است را در این مستند منتشر می کند.

 

مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار در خصوص اوراق سلف استاندارد

شورای عالی بورس و اوراق بهادار در تاریخ 9 اسفندماه 1389 به استناد بند 24 ماده 1 و بند 4 ماده 4 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران با انجام معاملات سلف موازی در بورس های کالایی موافقت نمود و مقرر شد سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت به اجرایی کردن آن اقدام نماید.

 

معافیت مالیاتی اوراق سلف استاندارد

بر اساس تبصره 1 ماده 7 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل اجرای سیاست‏های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی که اذعان می دارد"  تمامی درآمدهای صندوق سرمایه‏ گذاری در چارچوب این قانون و تمامی درآمدهای حاصل از سرمایه‏ گذاری در اوراق بهادار موضوع بند 24 ماده 1 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب 1384 و درآمدهای حاصل از نقل و انتقال این اوراق یا درآمدهای حاصل از صدور و ابطال آن‏ها از پرداخت مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387/03/02 معاف ‏می ‏باشد و از بابت نقل و انتقال آن‏ها و صدور و ابطال اوراق بهادار یاد شده مالیاتی مطالبه نخواهد شد." و بنابر بخشنامه سازمان امور مالیاتی کشور بر اساس این قانون، معاملات اوراق سلف استاندارد از معافیت مالیاتی برخوردار می باشد.

 

مستندات

رویه اجرایی انتشار اوراق سلف موازی

دستورالعمل اجرایی معاملات سلف استاندارد در بورس کالای ایران

ثبت های حسابداری مربوط به معاملات اوراق سلف موازی استاندارد

کارمزد معاملات اوراق سلف استاندارد

چشم انداز بورس کالای ایران

 مرجع پایدار کشف قیمت و معاملات مبتنی بر کالا و اوراق بهادار کالایی

 

 ارتباط با ما
تهران خیابان آیت الله طالقانی،بعد از تقاطع ولی عصر (عج)،شماره 351کد پستی:1593649313
تلفن گویا: 85640
نمابر : 88383000
ارتباط مستقیم: 85642100
امور سهام: 85642013
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پرتال متعلق به شرکت بورس کالای ایران می باشد.