بورس کالای ایران، بازاری قانونمند، شفاف و مطمئن

سوالات متداول در خصوص اوراق سلف استاندارد سکه در شرکت بورس کالای ایران

اوراق سلف استاندارد سکه همان سکه های پیش فروش شده توسط بانک ملی هستند که در بورس پذیرش شده و تا سررسید قابل معامله هستند. تبدیل اوراق پیش فروش به سلف استاندارد سکه، باعث می شود پیش خریداران بتوانند قبل از موعد تحویل نسبت به فروش گواهی پیش فروش خود (گواهی سلف استاندارد سکه فعلی) اقدام و نسبت به دریافت اصل و سود پیش خرید خود اقدام نمایند؛ ولی پیش فروش سکه در خارج از بورس و توسط بانک ملی صورت گرفته و فاقد امکان معامله و انتقال به غیر هستند. در واقع اوراق سلف استاندارد سکه همان سکه های پیش فروش شده همراه با امکان معاملات ثانویه و انتقال به غیر هستند و از نظر کارکردی تفاوتی با هم ندارند.

در پاسخ به این دغدغه درست و لزوم اطلاع رسانی کامل و آموزش همه پیش خریداران و علاقمندان به خرید این اوراق در بورس کالا، بخشی در سایت بورس کالای ایران به درج سوالات متداول، فایل های آموزشی، و آخرین اخبار مربوط به معامله اوراق پیش فروش سکه (سلف استاندارد سکه) در بورس کالا طراحی شده است. در این بخش همچنین افرادی که پیش خرید نموده اند می توانند نسبت به وجود یا عدم وجود کد بورسی برای خود و چگونگی اخذ کد بورسی نیز اطلاع یابند. آدرس در نظر گرفته شده برای این بخش در این لینک می باشد: http://ime.co.ir/sekke

تنها تفاوت گواهی های پیش فروش با اوراق سلف استاندارد این است که گواهی های پیش فروش قابل معامله نیستند اما اوراق سلف استاندارد قابل معامله هستند. بنابراین دارندگان سلف استاندارد می توانند همان سکه های خود را از همان شعبی که پیش خرید کرده اند در همان زمان موعد تحویلی (به احتمال فراوان زودتر از موعد تعیین شده) تحویل بگیرند. مقرر است دارندگان اوراق سلف استاندارد بتوانند سکه های خود را در روز اول یا شانزدهم هر ماه دریافت کنند. کسانی که در نیمه اول هر ماه موعد تحویل آنان است روز اول و کسانی که نیمه دوم باید سکه های خود را تحویل بگیرند روز شانزدهم می توانند سکه ها را تحویل بگیرند. البته این امتیاز برای کسانی است که اوراق آنان تبدیل به اوراق سلف استاندارد در بورس می شود.

کلیه افرادی که در طرح‌های پیش‌فروش سکه که توسط بانک ملی انجام شد، اقدام به پیش خرید کرده‌اند می توانند در صورت داشتن کد بورسی (کد سهام) به فروش گواهی های خود اقدام نمایند و وجه آن را ظرف مدت یک روز کاری در حسابی که به کارگزاری (از جمله شعب منتخب بانک ملی) اعلام می کنند دریافت دارند. همچنین بانک مرکزی می تواند در صورت وجود ظرفیت تحویل سکه در هر کدام از سررسیدها، نسبت به فروش اوراق سلف که به منزله همان پیش فروش سکه در شکل جدید است اقدام نماید.

افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند با دارا بودن کد سهامداری و از طریق کارگزار خود یا درگاه معاملات برخط، اقدام به خرید این اوراق نمایند. در صورت نداشتن کد سهامداری فرد می تواند با مراجعه به یک شرکت کارگزاری فعال در بورس کالای ایران اقدام به اخذ کد نمایند. فهرست کارگزارن فعال در بورس کالای ایران در این لینک http://www.ime.co.ir/ActiveAgents قابل مشاهده است. با توجه به انجام پیش فروش از شعب بانک ملی ایران، در نظر است تا خدمات کارگزاری از طریق باجه ای در شعب منتخب بانک ملی نیز قابل انجام باشد. این موضوع در صورت تحقق، در سایت بورس کالای ایران اطلاع رسانی خواهد شد.

بله، ویژگی و امتیاز مهم تبدیل اوراق پیش فروش به اوراق سلف استاندارد همین امکان فروش قبل از سررسید است. همچنین کسانی که اقدام به خرید اوراق سلف استاندارد از پیش خریداران می نمایند نیز می‌توانند در ساعات معاملاتی اقدام به فروش اوراق نمایند. بنابراین اوراق سلف استاندارد امکان خرید و فروش چند باره را نیز دارند و از این نظر محدودیتی وجود ندارد. البته سکه ها در موعد تحویل به کسی تحویل می شود که دارند اوراق است. یعنی سکه ها به آخرین خریدار که اوراق در سررسید به نام وی باشد تحویل خواهد شد و وی می تواند به تعداد درج شده در اوراق سلف استاندارد خود نسبت به تحویل گرفتن سکه اقدام نماید. البته تحویل سکه در قالب اوراق گواهی سپرده سکه (تحویل یک روزه) است که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

کسانی که نسبت به خرید و فروش اورق سلف خود اقدام ننمایند سکه های خود را از همان شعبه ای که در آن برای پیش خرید ثبت نام کرده اند تحویل می گیرند. تحویل سکه ها حداکثر در سررسید اعلام شده قبلی و در مواردی زودتر انجام خواهد شد. اوراق سلف استاندارد در سررسید تبدیل به اوراقی به نام «گواهی سپرده سکه» خواهد شد. این اوراق همان کارکرد قبض انبار را دارد. دارنده اوراق گواهی سپرده سکه در صورت درخواست، می تواند در فردای روز درخواست، سکه خود را از انبار پذیرش شده در بورس تحویل بگیرد. کسانی که نسبت به خرید و فروش اوراق سلف اقدام ننموده اند لازم نیست اقدام خاصی برای تحویل در سررسید انجام دهند لیکن کسانی که نسبت به معامله اوراق اقدام نموده اند لازم است یک روز قبل از موعد تحویل از طریق کارگزاری خود درخواست تحویل را به انبار پذیرش شده بورس (خزانه بانک مرکزی با عاملیت خزانه و برخی شعب بانک ملی) اعلام نمایند تا تحویل سکه ها ظرف مدت یک روز کاری (برای مراکز استان و شهرستانها حداکثر تا سه روز کاری) انجام شود.

این اوراق روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30 الی 15:30 معامله می شوند.

این اوراق در مجموع در 22 سررسید (معادل 22 نماد معاملاتی) که با عنوان "عسکه" شروع می‌شود، منتشر شده است. مشتریان می‌توانند نمادهای معاملاتی مربوطه از طریق سایت شركت مديريت فناوري بورس تهران (http://www.tsetmc.com ) در بخش بورس کالا، قسمت سلف استاندارد مشاهده نمایند. در تصویر ذیل آدرس اینترنتی و بخش هایی که باید روی آنها کلیک کنید مشخص شده است:
 

بله، در صورتی که مشتری دسترسی به درگاه معاملات برخط داشته باشد می‌تواند به صورت آنلاین اقدام به معامله نمایند. در صورت نداشتن دسترسی برخط، فرد می تواند با مراجعه به یک شرکت کارگزاری درخواست دسترسی برخط نماید.

سررسیدهای نمادهای معاملاتی در اطلاعیه عرضه این اوراق به صورت دقیق ذکر شده است. سررسیدهای این اوراق از تیر ماه سال 97 تا اردیبهشت ماه سال 99 را شامل می‌شود. اطلاعیه عرضه این اوراق در سایت بورس کالای ایران هم در قسمت «اطلاعات مشتقه» در سمت راست بالای صفحه و هم در منوی بازارها، زیرمنوی بازار مالی، تحت عنوان اوراق سلف استاندارد، در قسمت اوراق سلف موازی استاندارد سکه بهار آزادی قابل مشاهده است.

قیمت بر مبنای عرضه و تقاضا و در هر لحظه از بازار از ساعت 9 تا 15:30 براساس معامله انجام شده تعیین خواهد شد. از ساعت 8:30 تا 9 دوره پیش گشایش است که در این ساعت صرفا مظنه یابی و ورود سفارش ها انجام شده و معامله ای انجام نمی شود اما از ساعت 9 تا 15:30، هر فردی می تواند با نگاه به تابلوی معاملات نسبت به ورود به قیمت مد نظر خوداقدام نماید. در صورت قبول قیمت ورودی از سوی فرد دیگر، معامله انجام می شود. این نوع معامله به اصطلاح «حراج پیوسته» نام دارد و در طول هر روز معاملاتی قیمت های مختلفی بسته به عرضه و تقاضای بازار ثبت خواهد شد.

منظور از قیمت پایه، قیمت اعلام شده در هر یک از طرح‌های پیش فروش سکه توسط بانک ملی می‌باشد. این قیمت ارتباطی با قیمت کشف شده در روزهای معاملاتی در هر نمادهای معاملاتی ندارد. لازم به ذکر است این قیمت صرفاً مبنای اعلامی دارد و کاربردی ندارد و صرفاً قیمت های معامله شده در تابلوی معاملات مبنای خرید و فروش است و در صورت عدم معامله اوراق توسط پیش خریدار، سکه وی در سررسید به وی تحویل خواهد شد و این قیمت نقش خاصی در این فرآیند ندارد.

خیر، تبدیل گواهی های پیش فروش به اوراق سلف هیچ هزینه ای در بر ندارد. ضمن اینکه چنانچه شما نسبت به معامله این اوراق در بورس اقدام ننمایید و در سررسید بخواهید نسبت به تحویل گرفتن سکه خود اقدام نمایید در این حالت نیز لازم نیست مبلغی بابت این موضوع بپردازید.

در صورتی که بخواهید پیش خریدهای خود را در بازار بفروشید یا از کسانی باشید که قصد دارید اوراق سلف را از پیش خریداران در بازار بورس خریداری نمایید، در معاملات این اوراق، درصدی از وجه معامله طبق جدول ذیل بعنوان کارمزد دریافت می شود:
 

تسویه در معاملات این اوراق، «کارگزار محور» است به این معنا که تمامی تراکنش ها و دریافت و پرداخت ها در معاملات این اوراق از طریق کارگزاران بورس انجام می شود به این معنا که لازم است شما حسابی را به کارگزار خود معرفی نمایید تا وجوه توسط کارگزار به آن حساب واریز شود. برای فروش باید علاوه بر معرفی حساب، نسبت به تکمیل درخواست فروش اوراق در محل کارگزاری نیز اقدام نمایید. در صورتی که قصد خرید داشته باشید باید وجوه را به حساب کارگزار واریز و درخواست خرید را در محل کارگزاری تکمیل نمایید. فهرست کارگزارن فعال در بورس کالای ایران در این لینک http://www.ime.co.ir/ActiveAgents قابل مشاهده است. در نظر است در محل شعب منتخب بانک ملی ایران نیز خدمات کارگزاری انجام شود که این موضوع متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

به دلیل برخی محدودیت های نرم افزاری، هر قرارداد سلف استاندارد سکه معادل یک دهم سکه می‌باشد. یعنی برای خرید یک سکه باید 10 قرارداد معامله شود. از آنجا که حداقل معامله 10 قرارداد معادل یک سکه بهار آزادی است در فرآیند معامله و تحویل سکه ها تغییر و یا ملاحظه خاصی وجود ندارد.

نماد عسکه7502 به این معنا است که موعد تحویل سکه های این نماد نیمه دوم (2) ماه پنجم (05) از سال نود و هفت (7) است. البته چنانچه اخرین رقم سمت راست نماد عدد صفر باشد به این معنا است که در آن ماه فقط یک سررسید تعریف شده است که البته این سررسید می تواند یک روز خاص در آن ماه باشد که در نیمه اول یا دوم ماه است. دلیل اینکه عدد سال (97) در نماد درج نشده است، محدودیت 8 کاراکتری نام نمادها است.

اما در نامگذاری نام بلند نماد این ابهام نیز رفع شده است.

پ.خ.سکه97052-970513 به این معنا است که این اوراق، اوراق پیش خرید سکه برای موعد تحویل نیمه دوم ماه 5 سال 97 است (97052) که آخرین روز معاملاتی آن نماد روز 13/05/97 خواهد بود و معمولا موعد تحویل در نظر گرفته شده برای این نماد دو یا سه روز کاری بعد از آخرین روز معاملاتی تعریف شده است که در مورد این نماد، روز 16 مرداد سال 97 خواهد بود.

چشم انداز بورس کالای ایران

بورس کالای ایران در افق چشم­ انداز، مرجع قیمت­ گذاری کالاهای اساسی و مواد اولیه واسطه ­ای در منطقه و یکی از گزینه­ های اولویت­ دار تولیدکنندگان برای تامین مالی و پوشش ریسک تجاری می­ باشد. 

 

 ارتباط با ما
تهران خیابان آیت الله طالقانی،بعد از تقاطع ولی عصر (عج)،شماره 351کد پستی:1593649313
تلفن گویا: 85640
نمابر : 88383000
ارتباط مستقیم: 85642100
امور سهام: 85642013
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پرتال متعلق به شرکت بورس کالای ایران می باشد.